Dokumentacja zgłoszeniowa wynalazku
Co powinna zawierać dokumentacja zgłoszeniowa?
Dokumentacja zgłoszeniowa wynalazku zawierająca wniosek o udzielenie patentu na wynalazek będący przedmiotem zgłoszenia może być złożona w Urzędzie Patentowym osobiście, za pośrednictwem poczty, telefaksu albo elektronicznie przy pomocy specjalnego oprogramowania i podpisu elektronicznego. Zgłoszenie w zależności od dziedziny techniki oraz specyfiki wynalazku może obejmować od kilku do kilkuset stron. Co powinna zawierać dokumentacja zgłoszeniowa wynalazku niezbędna do uzyskania patentu?
- Podanie zawierające między innymi oznaczenie zgłaszającego, określenie przedmiotu zgłoszenia oraz wniosek o udzielenie patentu lub patentu dodatkowego,
- Opis wynalazku ujawniający jego istotę,
- Zastrzeżenie lub zastrzeżenia patentowe,
- Skrót opisu,
- Rysunki, jeżeli są one niezbędne do zrozumienia wynalazku.
Opis wynalazku
Opis wynalazku powinien przedstawiać wynalazek na tyle jasno i wyczerpująco, aby znawca mógł ten wynalazek urzeczywistnić. Szczegóły zgłaszanego rozwiązania muszą być wskazane w opisie wynalazku, w co najmniej jednym przykładzie realizacji bądź zastosowania.
Zastrzeżenia
Dokumentacja zgłoszeniowa wynalazku uwzględnia zastrzeżenia patentowe, określające zakres przedmiotowy patentu. Do ich wykładni służą rysunki i opis wynalazku. Zastrzeżenia powinny zwięźle określać zastrzegany wynalazek oraz w sposób jednoznaczny definiować zakres żądanej ochrony patentowej. Muszą one w całości być poparte opisem wynalazku. Zastrzeżenia patentowe nie mogą zawierać rysunków, ale mogą zawierać wzory matematyczne lub chemiczne.
Skrót
To zwięzła i jasna informacja, określająca przedmiot zgłoszenia i charakterystyczne cechy techniczne danego wynalazku oraz wskazująca jego przeznaczenie. Skrót opisu jest zamieszczany w ogłoszeniu o zgłoszeniu publikowanym w Biuletynie Urzędu Patentowego.
Rysunki
Rysunki zamieszcza się w dokumentacji zgłoszeniowej wynalazku, jeżeli są niezbędne do zrozumienia wynalazku w stopniu umożliwiającym realizację zamierzonego celu według wynalazku. Rysunek powinien przedstawiać wynalazek w przykładzie jego wykonania w ujęciu schematycznym, bez zbędnych szczegółów. W wynalazkach dotyczących sposobu bądź procesu rysunki nie są wymagane.
Dane teleadresowe
Kancelaria Patentowa "Radecki"
42-200 Częstochowa
ul. Struga 18
kom.: +48 504 136 020
tel./fax: +48 34 323 08 31
e-mail: radecki@apatent.pl
40-082 Katowice
ul.Jana III Sobieskiego 11
kom.: +48 516 188 991
tel.: +48 32 411 52 64
e-mail: apatent@apatent.pl
90-057 Łódź
ul. Sienkiewicza 95/87
kom.: +48 516 188 991
tel.: +48 42 237 17 40
e-mail: apatent@apatent.pl
zobacz na mapie ...