Wzory nierejestrowalne
Jakie rozwiązania nie uzyskają prawa z rejestracji?
Wzory przemysłowe nierejestrowalne to te, których wykorzystywanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym, dobrymi obyczajami lub są wzorami zawierającymi oznaczenia objęte zakazem monopolizacji.
Rozwiązania, jakie nie uzyskają prawa z rejestracji to wzory, które powodowałyby zakłócenie funkcjonowania konkurencji, wzory uniemożliwiające rzetelne i niezafałszowane współzawodnictwo jakością, ceną lub innymi pożądanymi przez odbiorców cechami. Ze względu na klauzulę dobrych obyczajów wyłączone z rejestracji są wzory obraźliwe lub wulgarne. Z kolei klauzula porządku publicznego określa jako wzory przemysłowe nierejestrowalne wzory naruszające ustalone normy o charakterze publicznym na przykład te, których używanie stanowiłoby przestępstwo takie jak wzory o treściach faszystowskich, pedofilskich, pornograficznych, nawołujących do nienawiści rasowej, religijnej, etnicznej, pochwalających popełnianie przestępstw.
Wzorami przemysłowymi nierejestrowanymi są takie, które zawierają niepodlegające monopolizacji oznaczenia, między innymi:
- symbol Rzeczypospolitej (godło, barwy lub hymn),
- symbol obcego państwa, nazwę, skrót nazwy, bądź symbol organizacji międzynarodowej,
- znaki sił zbrojnych, porządkowych lub organizacji paramilitarnych, reprodukcję polskiego orderu, odznaczenia lub odznaki honorowe, odznaki lub oznaki wojskowe,
- oznaczenia organizacji społecznych, działających w ważnym interesie publicznym,
- przyjęte w obcych państwach urzędowe oznaczenia, stemple kontrolne i gwarancyjne,
- urzędowo uznane oznaczenia, w szczególności znaki bezpieczeństwa, znaki jakości lub cechy legalizacji,
- oznaczenia zawierające elementy, których używanie obrażałoby uczucia religijne, patriotyczne lub tradycję narodową.
Na używanie wymienionych wyżej nazw, symboli lub oznaczeń, z wyjątkiem symboli patriotycznych, kulturowych i religijnych, możliwe jest uzyskanie rejestracji, pod warunkiem otrzymania przez zgłaszającego odpowiedniego zezwolenia właściwego organu.
Skontaktuj się z nami!
Jakie rozwiązania będą miały ograniczoną ochronę?
Ograniczoną ochronę będą posiadały wzory przemysłowe dotyczące części składowych. Można więc korzystać z chronionych wzorów przemysłowych dotyczących części zamiennych w celu ich wiernego dopasowania do produktu pierwotnego i przywrócenia wyglądu zewnętrznego produktu złożonego, przy czym korzystanie dotyczy również wytwarzania bądź oferowania. W związku z tym egzekwowanie praw z rejestracji będzie ograniczone w przypadku korzystania z rozwiązań o kształtach dokładnie jak w zastrzeżonej formie dla celów naprawy produktu złożonego. Na przykład części karoserii, lusterka lub szyby w celu naprawy samochodu.
Wyłączeniu spod ochrony podlegają tylko te cechy, które mają znaczenie dla funkcji technicznej całego wzoru. Klauzula współdziałania wzorów dotyczy z kolei wyłączenia spod ochrony tych cech wzorów które muszą być odtworzone w dokładnej formie i wymiarach niezbędnych do zapewnienia połączenia mechanicznego lub współdziałania z innym wytworem.
Dane teleadresowe
Kancelaria Patentowa "Radecki"
42-200 Częstochowa
ul. Struga 18
kom.: +48 504 136 020
tel./fax: +48 34 323 08 31
e-mail: radecki@apatent.pl
40-082 Katowice
ul.Jana III Sobieskiego 11
kom.: +48 516 188 991
tel.: +48 32 411 52 64
e-mail: apatent@apatent.pl
90-057 Łódź
ul. Sienkiewicza 95/87
kom.: +48 516 188 991
tel.: +48 42 237 17 40
e-mail: apatent@apatent.pl
zobacz na mapie ...